OBČANSKÉ SDRUŽENÍ JEKHETANI LUMA

Aktuality

Tisková zpráva ze dne 16. 8. 2016

Sociální poradna se stěhuje a hledá dárce vybavení nové provozovny
Spolek Jekhetani Luma – Společný Svět se koncem srpna přestěhuje do Nerudovy ulice 691 v Mladé Boleslavi, tedy o necelých 300 metrů od současné provozovny v Erbenově ulici. Kdo má zájem podpořit toto zařízení, poskytující pomoc obětem domácího násilí, trestných činů a lidem v krizi, má nyní příležitost. Hledáme dárce veškerého zařízení, které po záplavě potřebujeme obměnit a doplnit.
Upotřebíme stoly a židle kancelářské i jídelní, kuchyňskou linku a jídelní kout, pohovku či sedací soupravu, skříně a komody, koberce zátěžové a kusové, regály, knihovnu, křesla se stolkem, nástěnná a stropní svítidla, vzrostlé pokojové květiny, laserovou tiskárnu se skenerem, elektrický sporák, keramické obklady, celé role fáčoviny. V dětském koutku využijeme kočárek pro panenku, velké auto, odrážecí motorku, dětský stan či domeček, výtvarné potřeby a knihy. Odvoz můžeme zajistit. Dárci nechť nás kontaktují pro domluvu na tel. 774 607 840. Všem podporovatelům předem velice děkujeme.
Martina Brzobohatá, ředitelka

 

Tisková zpráva ze dne 14. 1. 2016

Pomáhat se nám daří již 12 let. Hledáme nové partnery.

Domácí násilí
Oběti domácího násilí byly vloni podporovány v rámci sociální služby „Intervenční centrum Mladá Boleslav“. Pomoc vyhledalo 63 žen a 1 muž ze všech společenských vrstev. V 53 rodinách byly svědky domácího násilí nezletilé děti. Ve srovnání s rokem 2014 přibylo 15 obětí. Většina klientek čerpala službu dlouhodobě, bylo provedeno 510 kontaktů či intervencí, včetně pomoci se sepisováním návrhů, žalob apod. Policie ČR v okrese Mladá Boleslav vykázala vloni ze společného obydlí 9 násilníků. V jediném případě došlo k tomu, že oběť odjela krátce po incidentu i s vykázaným násilníkem mimo bydliště. Dalších 8 obětí čerpalo pomoc intenzivně, u nich evidujeme 93 kontaktů či intervencí.

Oběti trestné činnosti
Poprvé byl vloni realizován projekt „Poskytování právních informací obětem trestné činnosti v okrese Mladá Boleslav“, který byl podpořen Ministerstvem spravedlnosti. Podpořeno bylo 36 obětí, většinou opakovaně. Spektrum trestných činů bylo velmi pestré: opakovaně byl řešen například stalking neboli nebezpečné pronásledování ze strany bývalých partnerů, zanedbání povinné výživy neboli neplacení alimentů a podvody. Jedna z klientek, již několik let těžce poškozovaná vlastním manželem, jím byla dokonce křivě obviněna z přípravy nájemné vraždy jeho osoby. Manžel klientky byl následně ze 3 trestných činů obviněn Policií ČR a hrozí mu trest odnětí svobody na 2 až 8 let. Několika klientům byla poskytnuta pomoc k získání odškodnění. Za spolupráci na konkrétních případech obětí domácího násilí a další trestné činnosti děkujeme především Polici ČR. Projekt byl podpořen i na rok 2016.

Podpora vzdělávání dětí
Spolek vloni již popáté aktivizoval rodiče předškoláků ze sociokulturně znevýhodněného prostředí k zapsání a docházce dětí do školky alespoň na

poslední rok před nástupem do školy. Rodiče předškoláků, kteří do školky nemohli chodit, se učili systematicky připravovat své děti na nástup do školy doma. Terénní pracovníci spolupracovali s 63 rodinami z celého okresu. Projekt „Nová šance pro romské děti“ byl realizován s finančním přispěním Středočeského kraje. Za spolupráci na konkrétních případech děkujeme především pracovnicím OSPOD Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště.

Potravinová pomoc
Potravinová pomoc poskytovaná od listopadu 2015 může být čerpána nejen našimi klienty v náhlé nebo dlouhodobé finanční tísni, ale na i na doporučení OSPOD a starostů obcí z celého okresu, a to díky spolupráci s Potravinovou bankou Praha. K dispozici jsou trvanlivé potraviny.

K poskytování pomoci potřebujeme podporu
Poskytujeme 5 druhů sociálních služeb a další pomoc. Zveřejnění dalších statistik připravujeme. Lidem v krizi z okresu Mladá Boleslav odborně a bezplatně pomáháme již od roku 2004. Tým zkušených sociálních pracovníků je podporován právničkou s advokátní praxí a supervizorem. Vzhledem k tomu, že všechny služby a pomoc poskytujeme bezplatně, avšak zároveň některé projekty vyžadují kofinancování z vlastních prostředků, uvítáme jakoukoli podporu firem a jednotlivců.

V Mladé Boleslavi dne 14. 1. 2016
Martina Brzobohatá, ředitelka
Tel. 774 607 840